Zaznacz stronę

Osoby, które kiedykolwiek zmagały się z doborem serwera do deep-learningu lub renderingu, w którym główną pracę wykonują karty graficzne, powinny bardzo dobrze znać rozwiązania Supermicro. Firma ta jest trzecim producentem serwerów na świecie (pod względem sprzedaży ilości sztuk). Jest także światowym liderem innowacyjnych rozwiązań w klasach systemów wysokiej wydajności (high-performance) oraz systemów wysokiej efektywności.

Producent posiada największe portfolio serwerów opartych na GPU (kartach graficznych) a liczba platform w ofercie stale się powiększa. Dzięki tak szerokiej ofercie klient może wybrać serwer idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Nie musi się kierować (tak jak u innych producentów) gotowym rozwiązaniem kilku platform, które są ponad jego potrzeby. Zakup gotowych rozwiązań, niedopasowanych do potrzeb, finalnie zwiększa wydatek. W niektórych przypadkach nadmiarowe parametry zakupionych serwerów, nigdy nie zostaną wykorzystane. Dzięki zastosowaniu kompleksowej technologii firmy Nvidia, Supermicro łączy innowacyjne technologie tworząc pierwsze na rynku rozwiązania z mocą równoległego przetwarzania procesorów graficznych Nvidia. Dzięki temu klienci mogą osiągnąć ponadprzeciętną wydajność.

Dla najbardziej wymagających zadań sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence: AI) Supermicro buduje najszybsze na rynku serwery o najwyższej wydajności, oparte na procesorach graficznych Nvidia A100 Tensor Core. Producent ze swoją konfiguracją nowych platform 8-GPU HGX A100 i 4-GPU HGX  A100 stara się trafić do jak największej grupy klientów. Dzięki najnowszej wersji technologii Nvidia NVLink i Nvidia NVSwitch serwery te mogą zapewnić do 5 PetaFLOPS AI. A to wszystko w jednym systemie 4U. Supermicro może również obsługiwać nowe procesory graficzne Nvidia A100 PCI-E w różnych systemach, z maksymalnie 8 kartami graficznymi w serwerze 4U.

Firma Supermicro wypuściła na rynek IT trzy platformy AS-2124GQ-NART, AS-4124GO-NART oraz AS -4124GS-TNR, z czego dwie z nich wspierają Nvidia HGX A100. Obecnie są one dostępne w sprzedaży, wraz z komponentami dopasowanymi idealnie do potrzeb użytkownika oraz serwisem i gwarancją określoną przez klienta. Wszystkie platformy posiadają wsparcie dla dwóch procesorów AMD EPYC z serii 7002.

Serwery HGX A100 zapewniają niezbędną moc obliczeniową, wraz z pierwszymi w branży 2 terabajtami na sekundę przepustowości pamięci, a także skalowalnością NVLink i NVSwitch. Rozwiązania te świetnie sobie radzą z wysokowydajną analizą i obsługą dużych zbiorów danych. W połączeniu z dobrze znanym Nvidia Mellanox Infiniband oraz oprogramowaniem Magnum Io, platforma przyspiesza zadania na niespotykanym dotychczas poziomie wydajności i efektywności.

Platforma serwerowa HGX A100 AS-4124GO-NART ma wysokość 4U, opiera się na dwóch procesorach AMD oraz nawet 8 kartach graficznych Nvidia A100. Połączenie pomiędzy dwoma socketami procesorów obsługuje do 18GT/s oraz pozwala na zastosowanie pamięci 3200MHz DDR4 w pojemności nawet do 8TB (przy wykorzystaniu wszystkich 32 slotów DIMM). 8 kart graficznych Nvidia A100 jest ze sobą połączone za pośrednictwem najnowszych wersji technologii Nvidia NVLink oraz Nvidia NVSwitch. Takie rozwiązanie gwarantuje najlepszą komunikację peer to peer. Dzięki najnowszej technologii Nvidia NVLink oraz Nvidia NVSwitch każda karta GPU może komunikować się z inną kartą w prędkości 600 Gigabajtów na sekundę. Jest to wynik dwukrotnie lepszy w porównaniu do starszej wersji tej platformy. Warto wspomnieć, iż system jest wyposażony tylko w porty PCIe 4 generacji, które są 2x szybsze od ich poprzedników (PCIe 3.0). Oznacza to, że CPU może komunikować się dwukrotnie szybciej z GPU oraz z kartami sieciowymi jak np. InfiniBand HDR, które wspierają do 200 Gb/s.

Platforma wspiera do 8 kart sieciowych połączonych za pośrednictwem PCIe 4.0. Karty sieciowe (NIC) są połączone bezpośrednio z kartami graficznymi (GPU) poprzez PCIe switch. Wykorzystując InfiniBand HDR NIC, karty graficzne mogą wymieniać dane z kartami GPU znajdującymi się w innych systemach. Wszystko to dzięki zastosowaniu technologii Remote Direct Memory Access, która nie obciąża dodatkowo CPU. System posiada 8 GPU oraz 8 slotów na karty sieciowe, zatem proporcja (ratio) kart graficznych do kart sieciowych wynosi 1:1. Pozwala to na komunikację kart GPU z kartami GPU w innych systemach przy prędkości wynoszącej 200Gb/s. W platformie serwerowej przewidziano również miejsce na dwie dodatkowe karty rozszerzeń oraz na jeden moduł AIOM, który pozwala dobrać parametry połączenia sieciowego zgodnie z wymaganiami klienta. Serwer wspiera 8 dysków NVMe U.2, które są połączone z PCI-e switch, co pozwala dyskom NVMe wspierać GPUDirect Storage. Taka funkcjonalność umożliwia bezpośredni dostęp (bez ingerencji CPU) kart graficznych znajdujących się w serwerze oraz kart graficznych znajdujących się poza serwerem, w klastrze.

Platforma AS-2124GQ-NART jest „odchudzoną” wersją wcześniej opisanego systemu. Została stworzona z myślą o klientach, których zadania nie wymagają więcej niż 4 kart graficznych oraz którzy są zainteresowani maksymalną wysokością systemu na poziomie 2U. Oczywiście platforma to HGX, wspierająca 4 karty graficzne A100. Tak jak jej poprzednik posiada sloty PCIe 4.0, które mogą zostać wykorzystane na karty sieciowe InfiniBand HDR 200 Gb/s. Serwer posiada 4 sloty dyskowe wspierające dyski SATA, SAS lub NVMe. W przypadku wykorzystania NVMe dyski mogą wspierać (tak jak u poprzednika) GPUDirect Storage. System obsługuje do 8TB DDR4 3200MHz przy pełnym obsadzeniu slotów DIMM. Przy użyciu technologii Nvidia NVLink najnowszej generacji system pozwala na komunikację pomiędzy kartami GPU na poziomie 200GB/s.

W ofercie Alstor SDS klient może zakupić platformy serwerowe Supermicro wyposażone w komplet komponentów serwerowych, które jesteśmy w stanie dobrać pod konkretne wymagania. Serwery sprzedajemy wówczas jako w pełni zmontowane i przetestowane urządzenia. Gwarancja według preferencji klienta może być standardowa i wynosić 3 lata lub może zostać wydłużona do 5 lat. Supermicro wspiera gwarancje cross-shipment czyli wymianę awansem uszkodzonych części lub pełny on-site w siedzibie klienta.

AS-2124GQ-NART

AS-4124GO-NART

AS-4124GS-TNR

Zapytaj naszego specjalistę o rozwiązania dyskowe:

Piotr Król

Product Manager
p.krol@alstorsds.pl
tel.: +48 509 049 109