Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Biblioteki Taśmowe i Optyczne, Urządzenia RDX

Wymienne pamięci masowe używane w takich urządzeniach jak np. biblioteki taśmowe, są doskonałym nośnikiem do przechowywania kopii zapasowych – backupów danych oraz archiwów danych. Najbardziej popularnym wymiennym nośnikiem pamięci masowej jest wciąż taśma magnetyczna. Nośniki taśmowe to w chwili obecnej praktycznie jedyny nośnik gwarantujący bezpieczne przechowywanie danych przez dłuższy okres czasu, nawet powyżej 30 lat. Technologia LTO jest w tej chwili standardem na światowym rynku. Najnowsza wersja: LTO-8 oferuje bardzo dużą pojemność pojedynczej taśmy: 12 TB danych bez kompresji, a 30 TB z kompresją danych.

Taśmy magnetyczne – zalety

  • taśma magnetyczna jest medium wymiennym, w przeciwieństwie do zamontowanych na stałe nośników (np. HDD) charakteryzuje się możliwością łatwego transportu i przechowywania w bezpiecznym miejscu;
  • umieszczona jest w poręcznej i wytrzymałej kasecie co zapewnia niezawodną ochronę zabezpieczonych danych przed wpływem czynników zewnętrznych podczas transportu, użytkowania i przechowywania;
  • możliwość 30-letniego archiwalnego przechowywania danych;
  • charakteryzuje się minimalną ilością błędów zapisu i odczytu.

Na rynku dostępne są pojedyncze napędy taśmowe wykorzystujące technologię LTO, a także automatyczne rozwiązania biblioteki taśmowe – biblioteki. Wyposażone są one w od jednego do kilkudziesięciu napędów taśmowych oraz do kilkuset kieszeni/magazynków na kasety z taśmą.

Biblioteki taśmowe firmy Tandberg/Overland obejmują 1-napędowe autoloadery na 8 slotów oraz biblioteki na 24, 48 slotów z 1 do 4 napędami. Dostępne też są skalowalne biblioteki taśmowe od 32 do 560 slotów i do 42 napędów LTO. Już tej wielości biblioteki oferują możliwość przechowywania kilkuset TB danych.

Jeśli to jest za mało firma SpectraLogic oferuje biblioteki o praktycznie nieograniczonej skalowalności i ilości slotów przekraczającej 10 000 i liczbie napędów ponad 1000. Maksymalne pojemności w tym wypadku liczone są w dziesiątkach bądź nawet setkach PB. Wszystkie biblioteki taśmowe wykorzystują technologii LTO-6, LTO-7 lub LTO-8 i interfejsy połączeniowe SAS bądź FC.
Prędkość transferu danych z napędów taśmowych już dawno prześcignęła pojedyncze dyski twarde i wynosi nawet ponad 1TB/godz. (pojedynczy napęd LTO-8).

Od prawie 10 lat na rynku dostępne są także urządzenia RDX, rozwiązania pamięci masowej wykorzystujące dyski twarde z wymienialnymi kasetami. Dzięki interfejsowi SuperSpeed USB 3.0 umożliwia osiągnięcie wydajności do 180MB/s łącząc w sobie zalety pamięci dyskowej i taśmowej za konkurencyjną cenę

Taśma LTO-7 Biblioteki tasmowe

RDX – zalety

  • Szeroki zakres pojemności: Dysk twardy o pojemności od 500GB do 5TB na jednej kasecie.
  • Szybki dostęp: Duży transfer i krótki czas dostępu charakterystyczny dla dysków pozwalający na uzyskanie wydajności backupu na poziomie 162GB/godz. i prawie natychmiastowe odtworzenie pliku.
  • Interfejs: SATA, USB 3.0 lub USB 3+ (bez oddzielnego kabla zasilania).
  • Czas życia archiwalnego dłuższy niż 10 lat.
  • Konstrukcja odporna wstrząsy: Bardzo wytrzymała kaseta.

RDX to połączenie przenośności i niezawodności backupu z wykorzystaniem taśm z prędkością i prostotą obsługi dysków twardych. Kompaktowe napędy wewnętrzne lub zewnętrzne wykorzystują kasety RDX o kieszonkowych rozmiarach. Każda kaseta to wytrzymały, miniaturowy twardy dysk; komputer bez problemów go rozpoznaje i umożliwia natychmiastowy dostęp i łatwą kontrolę z wykorzystaniem funkcjonalności „przeciągnij i upuść” .
Napędy RDX są produkowane i sprzedawane przez firmy Overland/Tandberg Data.
W ofercie znajdują się także sieciowe biblioteki z 4 lub 8 wymiennymi nośnikami dyskowymi RDX QuikStation zaprojektowane w celu zapewnienia ochrony danych w środowiskach małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji. Podłączane są one przez sieć LAN i wykorzystują protokół iSCSI. Mogą emulować jeden duży wymienny dysk lub bibliotekę taśmową

Istnieje nadal spora grupa użytkowników przechowujących dane na nośnikach optycznych CD/DVD/Bluray. W ofercie posiadamy biblioteki optyczne-jukeboxy wyposażone w kilka napędów DVD/Blu-ray oraz magazynki na kilkaset płyt CD/DVD/Blu-ray.

Kaseta dyskowa Biblioteki taśmowe

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Fujifilm | Spectra Logic | Tandberg Data

Osoby kontaktowe:

Jerzy Adamiak

Product Manager
tel. +48 (22) 510 24 68
j.adamiak@alstor.com.pl

Łukasz Słupski

Pre-Sales Engineer
tel. +48 (22) 510 24 59
l.slupski@alstor.com.pl