Zaznacz stronę

Rozwiązania Scale Computing i Leostream ułatwiające pracę zdalną

Firma Scale Computing ogłosiła dostępność rozwiązania pozwalającego na zdalną pracę z domu korzystając ze zdalnej infrastruktury IT firmy. Udostępnia ono portal zdalnego pulpitu, do którego użytkownicy mogą zalogować się z każdej przeglądarki na dowolnym urządzeniu i połączyć się ze swoimi komputerami w firmie, bez potrzeby konfiguracji sieci VPN.

Takie rozwiązanie pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy z domu, bez potrzeby zakupu dla każdego pracownika dedykowanego komputera. Mogą oni po prostu używać swoich prywatnych urządzeń (BYOD) takich jak domowy komputer, laptop, tablet, a nawet smart TV.

Użytkownik domowy korzystając z przeglądarki ma tylko dostęp do pulpitu zdalnego komputera i może wprowadzać dane tylko za pomocą klawiatury. Niemożliwa jest inna transmisja danych zarówno z domu do firmy jak i w odwrotnym kierunku. Dzięki temu wrażliwe dane firmy nigdy nie opuszczają głównej lokalizacji. Natomiast urządzenie domowe nawet jeśli uległo zarażeniu wirusem lub ransomware nie jest w stanie przenieść tego zagrożenia do firmowej sieci.

Możliwe jest jednak skonfigurowanie w razie potrzeby specjalnych polityk dopuszczających korzystanie przez autoryzowanych użytkowników z pamięci USB oraz lokalnych bądź sieciowych drukarek.
W celu dodatkowego zwiększenia bezpieczeństwa możliwe jest użycie specjalnych urządzeń, kart czy tokenów autoryzacyjnych.
W przypadku wdrożenia pełnego rozwiązania VDI z infrastrukturą wirtualnych stacji roboczych możliwe jest wykorzystanie urządzeń typu zero client, np. terminali Dell Wyse.

Kluczowe cechy rozwiązania:

 • Szybkie, łatwe wdrożenie strategii Pracuj z Domu,
 • Logowanie z dowolnej przeglądarki na dowolnym urządzeniu,
 • Brak konieczności używania VPN,
 • Możliwość używania własnych, osobistych urządzeń (BYOD),
 • Zachowanie bezpieczeństwa oraz ochrona danych,
 • Zgodność z RODO (GDPR).

Jak skonfigurować rozwiązanie do pracy zdalnej:

 1. 30-dniową licencję oprogramowania można uzyskać na Stronie wersji próbnej.
 2. Następnie można przystąpić do instalacji najważniejszych składników rozwiązania: Connection broker oraz Gateway.
  Connection broker odpowiada za uwierzytelnianie użytkowników oraz wdrażanie polityk dotyczących zdalnej pracy.
  Gateway jest bramą dostępową odpowiadająca za transmisję danych pomiędzy zdalnym urządzeniem a fizycznym lub wirtualnym komputerem w głównej siedzibie firmy.
  Wszystkie powyższe składniki można zainstalować korzystając z zasobów Leostream, jak opisano to w Leostream Install Guide
 3. Zamiast tego można skorzystać ze wstępnie przygotowanych przez ScaleComputing maszyn wirtualnych do uruchomienia na klastrze HC3:

  Ściągnij Broker VM
  Dane uwierzytelnienia: root/ScaleBroker

  Ściągnij Gateway VM
  Dane uwierzytelnienia: root/ScaleGateway

 1. Całe rozwiązanie może być wdrożone w czasie poniżej 1 godziny.

Jak zacząć korzystać:

Poniższe wideo pokazuje w skrócie proces instalacji i konfiguracji.

W przyszłości rozwiązanie to może być w łatwy sposób powiększone do pełnego rozwiązania infrastruktury wirtualnych desktopów (VDI), zapewniając przez to większe bezpieczeństwo danych oraz lepsze wsparcie zarówno dla lokalnych jak i zdalnych użytkowników.
Pełne rozwiązanie wirtualnych desktopów może być bardzo szybko wdrożone korzystając z oferty urządzeń serii HC3 firmy ScaleComputing. Jest to kompletne rozwiązanie minimum 3 węzłowego klastra wysokiej dostępności wraz z wirtualizatorem (hiperwajzorem) cechujące się łatwością obsługi, szybkością instalacji przy niskim całkowitym koszcie wdrożenia.