Zaznacz stronę

Firmy muszą dzisiaj inwestować w nowoczesne systemy zabezpieczające infrastrukturę IT. Wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów RODO, jak i ochrony ważnych informacji biznesowych, w szczególności tych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Specjalne oprogramowanie blokuje dostęp do danych z zewnątrz sieci, ale wielu przedsiębiorców zapomina o tym, że zagrożenia czyhają również w jej wnętrzu. To efekt korzystania z przenośnych pamięci i urządzeń mobilnych, które pracownicy bez żadnej kontroli podłączają do firmowej infrastruktury. Sprawdź już teraz, jak się przed tym chronić, aby zwiększyć bezpieczeństwo informatyczne firmy.

Dlaczego używanie urządzeń mobilnych stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego?

Wielu pracowników przenosi różne dane nie tylko na smartfonach, ale i pendrive’ach czy nawet zewnętrznych dyskach twardych. Podłączanie tych urządzeń do firmowej sieci stwarza przede wszystkim ryzyko zainfekowania systemu IT. Jednocześnie musisz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania do zatrudnionych w firmie osób. Zawsze może dojść do próby kradzieży ważnych danych.

Obecnie kontrola urządzeń mobilnych stała się wyjątkowo trudna. Wiele przedsiębiorstw przeszło na tryb pracy home office, przez co pracownicy mają zdalny dostęp do systemu IT. Tym samym kwestie związane z zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa informatycznego stają się jeszcze ważniejsze.

Jak zwiększyć kontrolę podłączanych do systemu IT urządzeń mobilnych?

Obecnie rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań mających chronić dane przed ich utratą lub kradzieżą w wyniku działań wewnątrz sieci IT. Podstawą jest oczywiście możliwość skrupulatnego kontrolowania każdego podłączonego urządzenia mobilnego. Do tego dochodzi kwestia szyfrowania informacji przechowywanych na pamięciach przenośnych. Aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo informatyczne w firmie, możesz postawić m.in. na:

  • oprogramowanie Ivanti Device Control,

  • nowoczesną platformę Proget, czyli system MDM (Mobile Device Management),

  • przenośne pamięci USB ze wbudowanym mechanizmem szyfrowania danych.

Ivanti Device Control – skuteczna kontrola urządzeń mobilnych

To oprogramowanie pozwalające na centralizację zarządzania podłączanymi do systemu IT urządzeniami zewnętrznymi. Jego bardzo istotną funkcją jest możliwość kontrolowania dostępu, w tym automatycznego poprzez ustawianie tzw. białych list. Ivanti Device Control zmniejsza ryzyko wycieku danych z serwerów, zwiększając bezpieczeństwo informatyczne. Do tego chroni przed zainfekowaniem systemu przez złośliwe oprogramowanie znajdujące się na sprzęcie mobilnym.

Do innych funkcji tego oprogramowania należy zaliczyć:

  • możliwość wprowadzania ograniczeń w ilości kopiowanych danych,
  • opcję ustawienia typów plików, które mogą być przenoszone,
  • ustawianie uprawnień dla konkretnych grup użytkowników,
  • wymuszanie szyfrowania zgrywanych danych.

System MDM – platforma Proget

Wybór tego rozwiązania jest szczególnie polecany firmom zatrudniającym wiele osób pracujących w terenie lub trybie home office. System MDM w postaci platformy Proget daje możliwość bezpośredniej, zdalnej kontroli nad urządzeniami mobilnymi. Poprawia bezpieczeństwo informatyczne, a do tego pozwala np. zlokalizować lub zablokować telefon czy zaszyfrować znajdujące się w jego pamięci dane.

Przenośny, szyfrowany dysk USB

Dla zwiększenia bezpieczeństwa informatycznego możesz również zainwestować w pamięci przenośne z oprogramowaniem szyfrującym dane. Polecamy m.in. pendrive Sentry K300 ze wbudowaną klawiaturą alfanumeryczną i szybkim interfejsem USB 3.2. Urządzenie oferuje wiele przydatnych funkcji do zabezpieczania przenoszonych w nim plików.

Zadbaj o wysokie bezpieczeństwo informatyczne

Nigdy nie bagatelizuj zagrożenia, które stwarzają urządzenia mobilne podłączane do firmowego systemu IT. Stawiaj na nowoczesne oprogramowanie oraz sprzęt zapewniający odpowiedni poziom ochrony danych. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo informatyczne, już dziś skorzystaj z oferty naszej firmy Alstor SDS. Proponujemy nowoczesne oprogramowanie do kontroli podłączanego sprzętu zewnętrznego. Oferujemy także pamięci przenośne z funkcją szyfrowania. Zapraszamy do kontaktu!