Zaznacz stronę

Na początku sierpnia bieżącego roku portal STH (ServeTheHome), który jest cenionym przewodnikiem dla informatyków na temat serwerów, pamięci masowej, sieci i wysokiej klasy sprzętu stacji roboczych, a także projektów open source, dokonał testów zakończonych recenzją dotyczącą serwera Inspur NF5280M5. Serwera użyto wraz z dwoma procesorami Intel Xeon Scalable drugiej generacji. Ta dwuprocesorowa platforma 2U została zaprojektowana pod kątem elastyczności konfiguracji.

Inspur NF5280M5 – przednia obudowa

Przegląd serwera Inspur NF5280M5

Testowana konfiguracja posiadała 12 sztuk 3.5” zatok na przednim panelu. Warto zaznaczyć, że producent oferuje też opcję dla 24 dysków 2.5” z przodu ze wsparciem dla SATA, SAS i NVMe. Jedną z kluczowych zalet platformy NF5280M5 jest jej elastyczność w budowie różnorodnych konfiguracji, tak żeby spełnić konkretne, specyficzne wymagania.

Inspur NF5280M5 – wygląd przedniej części serwera, w wersji 12 x 3.5”

Wewnętrzny układ serwera Inspur NF5280M5 jest typowy dla serwerów 2U. Pamięć masowa znajduje się z przodu obudowy, pośrodku znajduje się sekcja chłodząca z wentylatorami, następnie znajdziemy procesory, moduły wejścia I/0 oraz zasilacze.

Inspur NF5280M5 SATA – ogólny wygląd serwera

W modelu NF5280M5 wykorzystano cztery duże wentylatory 80 mm. Zaletą zastosowanego rozwiązania jest szybkość wymiany wentylatorów „hot-swap”, bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Inspur NF5280M5 – wymiana wentylatorów bez użycia narzędzi

W środku serwera widzimy 2 socket-y na procesory Xeon Scalable od Intela, każdy wspierający 12 slotów DDR4 DIMM (24 w sumie). Sloty te mogą być zajęte przez tradycyjne kości pamięci DDR4, albo miks pamięci DDR4 i Intel Optane DCPMM. Dzięki temu rozwiązaniu Inspur NF5280M5 może obsłużyć ponad 6 TB pamięci.

Inspur NF5280M5 CPU Sloty pamięci

W tylnej sekcji I/O znajduje się gniazdo OCP 2.0. Wartym podkreślenia jest fakt, że Inspur używa formatu NIC (Network Interface Card) w otwartym standardzie. Jest to bardziej elastyczna opcja niż to co widzimy u wielu producentów czyli wbudowane bezpośrednio własne karty LOM (LAN on motherboard). Małe czarne złącze po lewo od złącza OCP 2.0 jest wykorzystywane przez opcjonalny podwójny riser M.2.

Tył obudowy posiada konfigurowalne bloki dla rozszerzeń PCIe oraz/lub tylnych opcji dyskowych (zarówno dla 2.5” li 3.5”).

Inspur Systems NF5280M5 Primary Riser

Zarządzanie serwerem Inspur NF5280M5

Główne zarządzanie serwerami Inspura odbywa się poprzez IPMI i Redfish API. To opcje, które większość klientów z dużymi farmami wysokowydajnych maszyn oraz dostawców usług CSP wykorzystuje do obsługi swoich systemów. Producent dostarcza też intuicyjną platformę web (Inspur Management System) ze swoimi rozwiązaniami usprawniającymi proces zarządzania.

Panel kontrolny interfejsu zarządzania Inspur

Mamy tu podstawowe funkcjonalności, których oczekiwać można dziś od każdego nowoczesnego serwera. Są to takie funkcje, jak zdolność zdalnego zarządzania zasilaniem czy tworzenie wirtualnych zasobów. Inspur posiada także rozwiązanie HTML5 iKVM, które zawiera ww. funkcje. Warto podkreślić, że do chwili opublikowania raportu przez STH, niektórzy dostawcy serwerów nie posiadali w pełni funkcjonalnego HTML5 iKVM, a także nie byli wstanie zapewnić obsługi wirtualnych mediów.

Inspur HTML5 iKVM – obsługa wirtualnych mediów

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość konfiguracji ustawień BIOS poprzez interfejs platformy web. Jest to funkcja spotykana w rozwiązaniach najlepszych dostawców, takich jak Dell EMC, HPE i Lenovo, ale której wielu producentów w ofercie dalej nie posiada.

Inspur Management System – panel administracyjny

Kolejną funkcją, która wyróżnia Inspur-a na tle rozwiązań konkurencji to zdolność do kreowania wirtualnych dysków i zarządzania storage-m bezpośrednio z interfejsu web. Rozwiązania niektórych dostawców pozwalają administratorom tworzyć wirtualne dyski i zarządzać pamięcią za pośrednictwem interfejsów API Redfish, ale bez możliwości zdalnej konfiguracji przez Internet.

Nie wszystkie dwu-socketowe serwery oparte o Intel Xeon są w stanie poradzić sobie z dwoma procesorami 8280 i ich 205W TDP. Inspur 5280M5 jako jeden z niewielu na rynku jest skalowalny tak wysoko.

Platforma 5280M5 jest zaprojektowana, jako solidna jednostka bardzo szerokiego zastosowania. Nie jest ona pre-konfigurowana do osiągania specjalnych celów, jak największej gęstości obliczeniowej czy jak największej ilości akceleratorów w systemie. Przykładowo inny model serwera od Inspura – 8260M5 – to 4-socketowa jednostka, która w tym samym rozmiarze oferuje większą ilość procesorów i slotów pamięci. Kiedy mówimy z kolei o gęstości akceleratorów, mamy w ofercie producenta system 5468, który w obudowie 4U wspiera 8 pełnych kart GPU z interfejsem PCIE.

W portfolio każdego poważnego producenta powinna znajdować się jednostka 2U oferująca zarówno elastyczne możliwości rozszerzeń PCIe, jak. Takie platformy są bardzo popularne i potrzebne klientom ze względu na ich elastyczność we wdrożeniu. Systemy takie jak serwery 5280M5 Inspura są często używane również poza tradycyjnymi centrami danych. Skonfigurowane z programowalnymi układami logicznymi FPGA (field-programmable gate array) i kartami graficznymi takimi jak Tesla T4, jednostki te są również bardzo popularne w środowiskach brzegowej wideo analityki. Elastyczne rozszerzenia I/O oraz CPU, pamięci i dysków sprawiają, że są to platformy niezmiernie szerokiego zastosowania. Serwer 5280M5 znajdujący się w portfolio marki Inspur, to pozycja która pozwala nam na przygotowanie sytemu do pełnego spektrum zastosowań – od wnioskowania dla sztucznej inteligencji po rozwiązania hiperkonwergentne przestrzenie dyskowe, cały czas używając wysokości 2U dla pojedynczej jednostki.

Podsumowując:

 

ogólny wynik testu STH, serwera NF5280M5

Inspur NF5280M5 w testach STH otrzymał 9.4 punktu, na 10 możliwych. Jest to świetny wynik, który sprawia, że rozwiązania marki Inspur potwierdzają swoją najwyższą jakość, a testowana platforma 2U jest w stanie poradzić sobie z różnorodnymi obciążeniami.

Powyższy artykuł powstał w oparciu o publikację dostępną na stronie portalu ServeTheHome. Więcej informacji dotyczących m.in. wydajność procesora CPU, pamięci serwera, zużycia energii, testu konfiguracji znajdziesz na stronie portalu STH.

 

Dowiedz się więcej o:

Zapytaj o rozwiązania Inspur naszego specjalistę:

Piotr Żyliński

Product Manager
tel. +48 603 948 366
p.zylinski@alstorsds.pl