Zaznacz stronę

Rozbudowywanie systemów informatycznych wymusza stosowanie coraz lepszych narzędzi do ich kontroli. Dziś trudno wyobrazić sobie całkowicie ręczne zarządzanie ogromną infrastrukturą IT. Najlepiej postawić na nowoczesne rozwiązania technologiczne. W tym przypadku jest to inteligentne monitorowanie sieci. Co oferuje taka platforma i na jakie produkty warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części – zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto postawić na technologię inteligentnego monitowania sieci?

Infrastruktura IT jest narażona na mnóstwo zagrożeń, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do pierwszych można zaliczyć m.in. różnego rodzaju awarie systemu czy wycieki danych będące następstwem nieuwagi lub niewiedzy pracowników. Czynniki zewnętrzne to przede wszystkim ataki cyberprzestępców, które w ostatnim czasie mocno się nasilają. Szczególnie narażone są na nie duże i dobrze znane przedsiębiorstwa, ale tak naprawdę problem ten może dotknąć każdą firmę.

Największym zagrożeniem jest oczywiście utrata danych lub ich przejęcie przez niepowołane osoby. Sieć monitoruje się jednak nie tylko w celu ochrony jej zasobów. Do innych ważnych korzyści wynikających z tego procesu należy zaliczyć:

  • analizowanie ruchu w celu namierzania tzw. wąskich gardeł, które np. utrudniają komunikację i zmniejszają efektywność przesyłania danych (możliwość planowania rozbudowy/unowocześnienia infrastruktury IT),
  • monitorowanie oprogramowania instalowanego na komputerach podłączonych do sieci (kontrole pod kątem wydajności działania),
  • wyszukiwanie ewentualnych problemów, przede wszystkim pod kątem ograniczania ryzyka awarii w przyszłości (niezawodna sieć to gwarancja wydajniejszej pracy w firmie).

Inteligentny monitoring sieci – czym powinien się charakteryzować?

Nowoczesne oprogramowanie i urządzenia powinny częściowo automatyzować proces kontroli infrastruktury IT. Inwestując w platformę inteligentnego monitoringu postaw na rozwiązania o dużej funkcjonalności. W jej skład muszą wchodzić między innymi takie systemy, jak:

  • IDS – wykrywanie intruzów, czyli osób lub programów próbujących uzyskać dostęp do zasobów sieciowych (Intrusion Detection System),
  • IPS – zapobieganie atakom zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym (Intrusion Prevention System),
  • DLP – zabezpieczenie przed utratą danych (Data Loss Prevention),
  • APM – monitorowanie wydajności aplikacji (Application Performance Management).

Na systemy tworzące inteligentny monitoring sieci składa się wiele programów oraz specjalistycznych urządzeń. Przydają się między innymi:

rejestratory pakietów sieciowych,
sondy ruchu sieciowego,
Brokery pakietów sieciowych (NPB – Network Packet Broker),
testowe punkty dostępowe, tzw. TAP-y

NPB i TAP’y tworzą platformę sprzętowo-software’ową określaną angielskim terminem Network Visibility i Security Delivery Platform.

Na jaki monitoring sieci postawić?

Szukając najlepszych rozwiązań, powinieneś przede wszystkim dokładnie poznać swoje potrzeby. Warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą kompleksowy audyt wewnętrzny. Przygotowany na jego podstawie raport nie tylko ułatwi dopasowanie narzędzi do konkretnej sytuacji. Ujawni on też ewentualne problemy z działaniem infrastruktury IT, od których eliminacji powinieneś zacząć.

Inteligentne monitorowanie sieci to rozbudowany system, który musi być wyposażony w mnóstwo narzędzi oraz programów do kontroli. Odpowiednie rozwiązania są dostępne w ofercie Alstor SDS. Budowę takiej platformy możesz dodatkowo oprzeć m.in. na specjalistycznych narzędziach Allegro Packets, CUBRO Network Visibility czy ProfiTAP. Tak przygotowany zestaw będziesz mógł bez problemu skonfigurować pod indywidualne potrzeby.

Zleć przygotowanie profesjonalnego systemu do inteligentnego monitorowania sieci

Jak widzisz, stała kontrola infrastruktury IT ma kluczowe znaczenie dla wydajności działania firmy. Jednocześnie dobrze dobrane narzędzia zwiększają bezpieczeństwo danych trzymanych na serwerach. Jeśli szukasz profesjonalnego monitoringu sieciowego, najlepiej już dziś zgłoś się do nas. W Alstor SDS zaproponujemy Ci najlepsze z możliwych rozwiązań i zajmiemy się ich wdrożeniem. Zatrudniamy najlepszych specjalistów z branży, którzy przeprowadzą w Twojej firmie kompleksowy audyt.