Zaznacz stronę

Czy możesz pozwolić sobie na utratę cennych danych firmowych? Wiesz, jakie koszty może wygenerować taka sytuacja? Dzisiaj nawet krótki przestój biznesu, związany z utratą ważnych informacji, ma katastrofalne skutki. Warto więc archiwizować pliki i poniżej podpowiemy, jak zrobić to skutecznie.

Backup danych – dlaczego jest ważny?

Cyfryzacja przedsiębiorstw jest obecnie standardem. Infrastruktura informatyczna zwiększa wydajność pracy oraz umożliwia optymalizację kosztów i poprawę jakości obsługi klienta. Nieodłącznym elementem każdego systemu IT są dane, których z każdym rokiem jest coraz więcej. Bazy „puchną w oczach” i im więcej informacji, tym wyższe ryzyko ich utraty. Szacuje się, że już w 2020 roku firmy z całego świata będą gromadzić łącznie ponad 40ZB (zettabajtów) danych. Czy to dużo? 1 zettabajt to miliard terabajtów (TB)!

Dlatego kluczową kwestią jest bezpieczeństwo IT. To nie tylko wdrażanie nowoczesnych technologii chroniących pliki przed wyciekiem lub kradzieżą. Wszystkie te informacje przechowuje się na serwerach. Urządzenia te nie są niezawodne i zawsze istnieje ryzyko awarii. W skrajnych przypadkach kończy się to utratą ważnych baz, które nie zawsze da się odzyskać.

Z pomocą przychodzi nowoczesne oprogramowanie do backupu. Dobrane do potrzeb i odpowiednio skonfigurowane gwarantuje przedsiębiorcy spokojny sen. Co powinny oferować profesjonalne narzędzia do archiwizacji?

Bezpieczeństwo informatyczne – jak je zapewnić?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dla backupu. Ich funkcjonalność będzie zróżnicowana. Z tego powodu poniżej prezentujemy najważniejsze narzędzia, w które powinno być wyposażone oprogramowanie:

 • nadmiarowość w bazach (redundancja) – funkcja konfigurowania macierzy dyskowych RAID. Jest to najskuteczniejszy sposób na ochronę danych. W tym rozwiązaniu pliki są powielane na dodatkowych dyskach twardych. Jeśli jeden z nich ulegnie awarii, system automatycznie przełącza się na drugi (zapasowy),
 • kompleksowa ochrona – narzędzie powinno archiwizować wszystkie informacje. To nie tylko bazy danych, ale także skrzynki pocztowe, obrazy, zapisy z komunikatorów itp.,
 • jeden przejrzysty panel administracyjny – kopie zapasowe nie mogą być rozproszone. Łatwe zarządzanie nimi gwarantuje scentralizowany system do archiwizacji. Kontrola wszystkich backupów realizowana jest z jednego miejsca. W idealnym rozwiązaniu pliki można przywracać nawet zdalnie,
 • szyfrowanie backupu – chroniąc dane swojej firmy, musisz zabezpieczać również kopie zapasowe. Absolutną podstawą jest więc obecność wysokiej klasy algorytmów szyfrujących,
 • wiele możliwości optymalizacji – kompresowanie lub deduplikowanie, a do tego tworzenie przyrostowych lub różnicowych kopii zapasowych. Dzięki tym opcjom można dopasować backup do konkretnych potrzeb.

Biblioteki taśmowe to najbezpieczniejszy nośnik informacji

Najsłabszym punktem każdego oprogramowania archiwizującego jest nośnik danych. Standardowe dyski twarde są awaryjne i mają ograniczoną żywotność. Dlatego od lat dużą popularnością cieszą się biblioteki taśmowe. To nie tylko bezpieczeństwo, ale także ogromne pojemności i imponujące szybkości transferu. Korzyści płynące z bibliotek taśmowych do archiwizacji to między innymi:

 • żywotność nośnika przekraczająca nawet 30 lat,
 • stosunkowo niska cena,
 • do 30 TB pojemności (dane skompresowane) przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych (LTO-8),
 • ograniczenie do minimum błędów odczytu oraz zapisu,
 • niska podatność na awarie w wyniku wstrząsów,
 • wielokrotnie szybszy transfer plików w stosunku do dysków HDD (przy standardzie LTO-8 jest to ponad 1TB/godzinę).

Postaw na najlepsze rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo IT

W dzisiejszych czasach archiwizacja danych w firmie jest praktycznie obowiązkowa. Inwestując w urządzenia oraz oprogramowanie do backupu, powinieneś postawić na najnowocześniejsze rozwiązania. Jeśli chcesz mieć pewność dokonania trafnego wyboru, skorzystaj z naszych usług. W Alstor SDS proponujemy szeroki wybór urządzeń i programów archiwizujących dane. Zapraszamy do kontaktu.