Zaznacz stronę

Dziś infrastruktura IT jest kręgosłupem każdego biznesu. Musi działać niezawodnie i z maksymalną wydajnością. Z tego powodu korzystanie z systemów do zarządzania zasobami informatycznymi nie jest opcją, a obowiązkiem. Jak powinny wyglądać takie narzędzia i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części – zapraszamy!

Zarządzanie zasobami IT – co powinien oferować taki system?

Komputery, różne urządzenia elektroniczne czy serwery, stały się podstawowymi narzędziami pracy w przedsiębiorstwach. Wydajność działania, niezawodność oraz bezpieczeństwo – to najważniejsze cechy programów do zarządzania zasobami informatycznymi.

Dzięki nowoczesnym technologiom praca administratora jest łatwiejsza i wydajniejsza. Przedsiębiorca natomiast zyskuje kontrolę nad urządzeniami oraz licencjami na oprogramowanie. Idealny system to taki, który łączy w sobie wszystkie narzędzia niezbędne do kompleksowej inwentaryzacji infrastruktury IT. Jego funkcjonalność powinna obejmować następujące obszary.

  1. Katalogowanie sprzętu komputerowego – sieć informatyczna nie kończy się na serwerze oraz podpiętych do niego komputerach. To także switche, routery, drukarki sieciowe, telefony komórkowe, tablety i wiele więcej. Dzięki narzędziom katalogującym inwentaryzowanie całego wyposażenia przedsiębiorstwa jest łatwiejsze.
  2. Kontrolowanie ważności licencji – każdy komputer w firmie to wiele licencji na oprogramowanie. Jeśli pomnoży się to przez dziesiątki urządzeń, zarządzanie ich ważnością staje się poważnym wyzwaniem. Obowiązek ten powinny przejąć na siebie specjalne narzędzia. Zautomatyzowane skrypty kontrolują to na bieżąco. Przygotowują raporty oraz wysyłają ostrzeżenia o licencjach bliskich wygaśnięcia.
  3. Ochrona przed instalacją nielegalnego oprogramowania –  samodzielne kontrolowanie komputera każdego pracownika pod kątem legalności aplikacji jest trudne (często nawet niewykonalne). Specjalny skrypt monitorujący rozwiązuje ten problem. Na bieżąco śledzi on zmiany w systemie każdego urządzenia, wyświetlając alerty lub całkowicie blokując instalację.

Infrastruktura IT pod kontrolą – co można zyskać?

Oszczędność czasu i optymalizacja kosztów – to najważniejsze zalety wdrożenia nowoczesnego systemu do zarządzania zasobami informatycznymi. Efektywna kontrola gwarantuje sprawniejszą pracę i ogranicza ryzyko kosztownych przestojów. Jednocześnie zarządzanie firmą staje się łatwiejsze, szybsze i nie wymaga zatrudniania armii pracowników.

Kluczową kwestią jest również bezpieczeństwo IT. Możliwość szybkiego inwentaryzowania sprzętu daje pełny pogląd na to, które urządzenia wymagają wymiany lub unowocześnienia. Systemy informatyczne firm są nieustannie narażone na szkodliwe działanie oprogramowania z niepewnych źródeł. Dziś niebezpieczne aplikacje nierzadko instalują się na komputerach w tle, bez wiedzy użytkownika. Narzędzia monitorujące natychmiast wyłapują takie zagrożenie i umożliwiają jego wyeliminowanie.

Do istotnych zalet zalicza się także zwiększona produktywność. Współczesne przedsiębiorstwa praktycznie w 100% opierają swoje funkcjonowanie na systematach informatycznych. Korzystanie z wydajnych urządzeń i najlepszych skryptów bezpieczeństwa, zwiększa konkurencyjność i ułatwia firmie rozwój.

Postaw na sprawdzone narzędzia do zarządzania zasobami IT

Jeśli prowadzisz własny biznes, nie możesz bagatelizować kwestii skutecznej kontroli infrastruktury informatycznej. Pamiętaj, że tylko najnowocześniejsze i dobrze zaprojektowane systemy gwarantują rozbudowaną funkcjonalność.

Jeśli szukasz takich rozwiązań, zgłoś się do nas już dziś. W Alstor SDS proponujemy funkcjonalne i proste w obsłudze narzędzie ITAM (Ivanti IT Asset Management). Oprogramowanie składa się z trzech modułów. Dzięki nim możliwe jest kompleksowe kontrolowanie wszystkich zasobów informatycznych w firmie. Analiza, raportowanie, budżetowanie czy planowanie – dzięki ITAM zarządzanie Twoją firmą stanie się dużo łatwiejsze.