Zaznacz stronę

Czołowi producenci pamięci masowych, w tym Fujifilm, przygotowują się do wprowadzenia pod koniec 2020 roku lub ewentualnie na początku 2021 najnowszego standardu napędów taśmowych, t.j. LTO-9 (Linear-Tape_Open 9). Technologia LTO-9 podąża za ogromnym wzrostem danych nieustrukturyzowanych, aby sprostać wymaganiom w zakresie bezpieczeństwa i pojemności.

Czym różnić się będzie LTO-9 od LTO-8?

Technologia LTO jest obecnie w 8 generacji (LTO Ultrium 8). Taśmy LTO-8 zapewniają 30 TB skompresowanej pamięci masowej i 12 TB nieskompresowanej pojemności, podwajając ofertę LTO-7. Specyfikacje LTO-9 mówią o tym, że będą obsługiwać kasety z taśmami do 18 TB bez kompresji i do 45 TB z kompresją. Napędy taśmowe 8 generacji charakteryzują się nieskompresowaną szybkością przesyłania danych do 360 MB/s. i skompresowaną szybkością transferu danych do 750 MB/s.  Nie ogłoszono jeszcze jaka będzie szybkość transferu dla LTO-9.

Napędy taśmowe LTO-8 są wstecznie kompatybilne z jedną generacją, dzięki czemu mogą odczytywać i zapisywać na taśmach LTO-7. Jednak w LTO-8 włączenie technologii TMR  (tunelowej magnetorezystancji) i ferrytu barowego ogranicza kompatybilność z odczytem do jednej generacji wstecz. TMR zwiększa gęstość w głowicy taśmy a ferryt barowy poprawia wydajność. LTO-9 będzie prawdopodobnie miał podobną strukturę.

LTO-8 jest wyposażony w WORM, LTFS i szyfrowanie. Przewiduje się, że LTO-9 będzie zawierał to samo.

Dotychczasowe i przyszłe specyfikacje LTO Ultrium

Źródło: Opracowanie własne na podstawie wykresu opublikowanego na portalu TapeandMedia.com

Reasumując w przypadku firm przetwarzających olbrzymie ilości danych, których konieczne jest magazynowanie na taśmie przez dłuższy okres czasu, inwestycja w taśmy LTO-9 jest jak najbardziej wskazana. Pojemność, gęstość i wydajność LTO-9 nadal budują wartość standardu LTO i przodują na rynku w zakresie przechowywania i ochrony danych, a to wszystko aby sprostać ogromnemu wzrostowi ilości nieustrukturyzowanych danych.

Zapytaj naszego specjalistę o rozwiązania marki Fujifilm:

Katarzyna Włoch

Product Manager
k.wloch@alstorsds.pl
tel.: +48 502 447 113