Zaznacz stronę

Od wielu lat producenci dysków twardych bardzo mocno reklamują ich podział, w zależności od tego do jakiej pracy będą przystosowane. Na chwilę obecną mamy dyski konsumenckie, czyli do sporadycznego użytku domowego/biurowego, dyski dedykowane do monitoringu (surveillance), dyski do pracy w urządzeniach NAS oraz dyski enterprise, czyli dyski serwerowe przeznaczone do pracy ciągłej. Podział taki jest znany od dłuższego czasu i jak widać, jest dość dobrze odbierany przez większość klientów. Nie każdy użytkownik z systemem do monitoringu potrzebuje najlepszego dysku na rynku. W przypadku kiedy urządzenie nie jest w stanie wykorzystać potencjału lepszych modeli, lepiej jest zaproponować klientowi tańsze rozwiązanie.

Porównanie dysków klasy NAS i serwerowej

dyski twardeJeżeli jednak chodzi o dyski do NAS’ów sytuacja z wyborem najlepszego rozwiązania nie jest już taka prosta. Ceny dysków twardych na przestrzeni lat bardzo zmalały. Przez ponad rok dyski twarde większych pojemności (np. 8 TB) potaniały nawet o 20%. Obecnie dyski klasy enterprise o pojemności 8 TB można kupić w cenie, w której rok temu były dostępne dyski 6 terabajtowe. Czemu zawdzięczamy aż tak szybki spadek cen? Zapewne głównym powodem jest dostęp do konkurencyjnych modeli. W chwili obecnej na rynku dostępne są rozwiązania dyskowe trzech kluczowych producentów. Wszyscy trzej dostawcy działają w segmentach dysków desktopowych przeznaczonych do monitoringu, urządzeń NAS oraz do serwerów (dyski enterprise). Firmy te, to znani wszystkim Toshiba, Seagate oraz Western Digital (WD). Ten ostatni producent wchłonął w ostatnim roku portfolio HGST, co było finalnym krokiem procesu przejęcia, rozpoczętego w 2011 roku. W efekcie WD poszerzył swoją ofertę o dodatkową serię enterprise HDD.

Każdy z producentów walczy o to, by co roku uzyskać jak największy udział w rynku, który zgodnie z prognozami ekspertów będzie się kurczył. Efekt spadku popularności dysków HDD związany jest z rozszerzeniem oferty dysków SSD oraz spadkiem ich cen. Obniżki cenowe na dyski są dodatkowo napędzane przez prężnie rozwijające się technologie, które pozwalają opracowywać coraz większe pojemności dysków twardych – premiera dysku twardego 22TB jest zapowiedziana na rok 2021. Temat cen dysków HDD i SSD rozwinęliśmy w osobnym artykule, znajdziesz go TUTAJ.

Obecnie spora część klientów często wybiera dyski NASowe do urządzeń, które non stop (24/7) magazynują i udostępniają nasze dane. Jeszcze kilka lat temu różnica w cenie pomiędzy dyskami NAS, a dyskami serwerowymi była na tyle duża, że dla większości klientów stanowiła barierę nie do przeskoczenia, z uwagi na dość często ograniczony budżet. Klienci byli świadomi, że wybierając dyski serwerowe mogą otrzymać sprzęt z lepszymi parametrami, dłuższą gwarancją oraz z dodatkowymi opcjami gwarancyjnymi, w przypadku awarii. Jednak ograniczenia budżetowe dla wielu firm okazywały się nie do ominięcia – wybór więc był prosty i padał na tańszą serię NAS. Bariery cenowe oraz regularne wznawianie zapytań i zamówień klientów na dyski NAS (zamiast dysków serwerowych) doprowadziły do efektu przyzwyczajenia. W związku z tym, zarówno użytkownicy końcowi, jak i integratorzy niemalże odruchowo i w sposób mechaniczny zaczęli składać zamówienia na tańsze dyski NASowe, nie uwzględniając walorów dysków serwerowych, nawet w przypadku, gdy budżet pozwalał na ich zakup.

Na dzień dzisiejszy dysk o pojemności 6TB do urządzeń NAS (wersja NAS standard – najtańsza) najbardziej znanego producenta tych komponentów, z 3 letnią gwarancją kosztuje około 150 USD netto. Dysk klasy serwerowej o tej samej pojemności z 5 letnią gwarancją oraz lepszymi parametrami technicznymi i bardzo niskim współczynnikiem awaryjności to koszt 158 dolarów (w Alstor SDS). Warto również przeanalizować ofertę cenową na dyski o większych pojemnościach. Za dysk NAS 8TB zapłacimy $205 netto, a jego serwerowy odpowiednik (tego samego producenta), w Alstor SDS kosztuje 204 dolary (bez VAT). Jest jedna zasada dotyczącą różnicy w cenach dysków. Dyski zwykłej serii NAS są mniej opłacalne przy pojemnościach od 6TB wzwyż. Dyski z serii NAS PRO są nieopłacalne, niezależnie od tego jaką pojemność klient zamierza kupić.

Bezawaryjność dysków

Optymalizacja pod kątem wielu użytkowników to istna przepaść – dyski NAS 180TB/rok, dyski serwerowe 550TB/rok. Jeżeli chodzi o awaryjność, dyski twarde mają dwa najbardziej popularne i przyjęte przez każdego producenta wskaźniki. Pierwszy to MTBF czyli średni czas bezawaryjnej pracy, drugi to AFR czyli wskaźnik awaryjności pozyskiwany z MTBF oraz godzin, które urządzenie pracuje w roku (spotykany częściej przy dyskach klasy serwerowej). Różnica pomiędzy współczynnikami MTBF dla dysków z różnych segmentów jest bardzo wyraźna. Dyski NAS poosiadają MTBF równy 1 milionowi godzin, a średni czas bezawaryjnej pracy dysków z serii NAS PRO wynosi od 1,2 do 1,4 miliona godzin. Po analizie awaryjności dysków NAS’owych nasuwa się pytanie jak wypadają dyski serwerowe? Minimum przy każdych dyskach klasy enterprise, niezależnie od ich producenta, to aż 2,5 mln godzin! Dlaczego więc dyski NAS’owe biją rekordy sprzedaży? Odpowiedź związana jest z olbrzymimi nakładami finansowymi przeznaczanymi na marketing tych produktów. Te rodzaje dysków są pokazywane klientowi tyle razy, że każde kolejne zapytanie automatycznie jest kojarzone z tą linia produktową. Na chwilę obecną klienci mogą kupić w Alstor SDS alternatywę dla każdego dysku NAS’owego, w postaci dysków enterprise, z gwarancją najniższej możliwej ceny oraz w wielu przypadkach bez dopłacania. Na wyraźne życzenie klienta możemy wycenić dowolne dyski serwerowe (klasy enterprise) producentów Toshiba, Seagate oraz WD.

Gwarancja na dyski

Oczywiście standardowa gwarancja producenta na dyski serwerowe wynosi 5 lat. Klienci mają możliwość nabycia dodatkowych usług zaczynając od wymiany/wysyłki awansem w przypadku awarii, czy chociażby pozostawienia uszkodzonego dysku u klienta i wysyłkę nowego. Ta druga opcja w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Coraz większe grono użytkowników tych rozwiązań chcąc chronić wrażliwe dane firmy, nie decyduje się na wysyłanie dysków zawierających zapisane na nich dane do zewnętrznych firm serwisowych. Należy dodać, iż kupując dyski enterprise dowolnego producenta w Alstor SDS klient ma pewność, że nawet 5 letnia standardowa gwarancja producenta nie jest w żaden sposób ograniczona. Klient w przypadku awarii otrzymuje nowy produkt, nie ma w tym wypadku mowy, aby otrzymał w sytuacji wymiany serwisowej produkt o gorszych parametrach, niepełnych właściwościach (np. dyski refurbished) – co było częstą praktyką w przypadku konkurencyjnych producentów w liniach dysków NASowych.

Zapytaj naszego specjalistę o rozwiązania dyskowe:

Piotr Król

Product Manager
p.krol@alstorsds.pl
tel.: +48 509 049 109