Zaznacz stronę

Synchronizacja godziny w systemie IT jest często bagatelizowana przez administratorów sieciowych. Wbrew pozorom korzystanie z tzw. serwerów NTP jest ważne nie tylko dla banków i różnych instytucji finansowych. Tematem powinni zainteresować się także inni przedsiębiorcy inwestujący w infrastrukturę IT. Do czego służą serwery czasu rzeczywistego i dlaczego warto z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury!

Czym jest serwer czasu NTP?

Jego zadaniem jest dostarczanie tzw. wzorcowego czasu NTP ustalanego przez GPS.
W klasycznym modelu dane są wysyłane z serwera do sieci informatycznych – zarówno globalnych, jak i lokalnych. Dzięki temu wszystkie podłączone do nich urządzenia mogą aktualizować i synchronizować godzinę.

Bardzo istotne jest to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami serwery czasu mają różne poziomy. Określa się je mianem Stratum i ustala w zakresie od 1 do 15. Im liczba ta jest większa, tym serwer znajduje się dalej od źródła, czyli zegara atomowego określanego jako Stratum 0. To ważne z punktu widzenia opóźnień. Np. poziom Stratum 4 oznacza, że dane są kolejno przekazywane przez aż 3 punkty, co utrudnia precyzyjne określenie godziny.

Warto dodać, że własne serwery czasu rzeczywistego oparte o protokół NTP utrzymuje również Polska. Za usługę odpowiedzialny jest Główny Urząd Miar i korzystanie z niej jest bezpłatne. Aby się do nich podłączyć, musisz skorzystać z jednego z dwóch adresów internetowych:

  • tempus1.gum.gov.pl (IP: 194.146.251.100),
  • tempus2.gum.gov.pl (IP: 194.146.251.101).

Synchronizacja czasu w sieciach IT – dlaczego jest ważna?

Rosnąca liczba transakcji finansowych online to główny powód, dla którego korzystanie z NTP jest tak istotne. Odpowiednio zsynchronizowany zegar w systemie IT ułatwia analizę i zarządzanie tymi danymi. Jednak na tym nie koniec, gdyż praktycznie każda firma może na tym zyskać. Poprawnie skonfigurowany serwer czasu rzeczywistego pozwala na:

  • mniejsze ryzyko pojawienia się błędów podczas automatycznego tworzenia kopii zapasowych w systemie IT,
  • łatwiejsze namierzanie błędów w sieci, gdyż logi systemowe zawierają dokładne godziny ich wystąpienia (wpływa to także na efektywność analizowania ewentualnych włamań do systemu),
  • pewniejszą pracę akceleratorów sieciowych, które przyspieszają pobieranie danych, korzystając z pamięci podręcznej (zła synchronizacja czasu może prowadzić np. do ściągania nieaktualnych informacji).

Jak synchronizować czas w sieci IT?

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podłączenie się do serwera, np. polskiego, prowadzonego przez Główny Urząd Miar. Jednak jak wspominaliśmy wcześniej, wiąże się to z przekłamaniem danych wynikających z opóźnień sieciowych.

Jeśli precyzyjna synchronizacja czasu rzeczywistego na komputerach jest ważna, możesz kupić własny serwer NTP. Są to bardzo wydajne urządzenia, które można zamontować zarówno w firmie (model Microsemi S600) oraz na zewnątrz (model Microsemi S80). Sprzęt wyposażony jest w wbudowany odbiornik GPS. Dzięki temu urządzenie pobiera dane bezpośrednio z zegara satelity.

Tak naprawdę jedyną wadą tego rozwiązania jest nieco uciążliwa instalacja. Do serwerów czasu należy dokupić zewnętrzne anteny GPS o wybranej przez klienta długości kabla (anteny nie są w wygórowanych cenach). Należy je zamontować na dachu lub ścianie budynku. Jednak sama konfiguracja jest już bardzo prosta i nie powinna Ci sprawić większych problemów. Dzięki tej opcji eliminujesz opóźnienia związane z przesyłaniem danych pomiędzy serwerami.

Należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od jakości wybranego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli serwerów czasu rzeczywistego w niskich cenach. Jednakże stawiając na najlepsze i niezawodne rozwiązania warto rozważyć serwery czasu NTP Microsemi. Urządzenia te zostały zaprojektowane i powstały w USA, posiadają najlepsze patenty, dokładność oraz są praktycznie bezawaryjne.

Należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od jakości wybranego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli serwerów czasu rzeczywistego w atrakcyjnych cenach. Są one bardzo prostymi rozwiązaniami, których sposób pracy i funkcje budzą wiele zastrzeżeń wśród ich użytkowników. Stawiając na najlepsze i niezawodne rozwiązania warto rozważyć serwery czasu NTP Microsemi. Urządzenia te zostały zaprojektowane i powstały w USA. Posiadają zawansowane funkcje chronione patentami, dokładność w działaniu oraz są praktycznie bezawaryjne.

Zbuduj nowoczesną i wydajną infrastrukturę IT w firmie

Naturalnie omawiany przez nas serwer czasu rzeczywistego NTP to nie jedyna kwestia, o którą powinieneś zadbać. Ważne są też: dobre zaplanowanie infrastruktury, prawidłowy dobór sprzętu i profesjonalna konfiguracja. To podstawy sprawnego działania systemu. Takie zadania możesz powierzyć naszej firmie Alstor SDS. Skorzystaj z pomocy specjalistów już dziś – gwarantujemy kompleksowe wsparcie i elastyczne usługi.