Zaznacz stronę

Pierwsze na świecie komputery (z roku 1984) wyposażone we wbudowane interfejsy LAN oferowały prędkość transmisji na poziomie ~230 Kb/s. Czy wiesz, że współczesne, najnowsze standardy mogą być ponad 430 tysięcy razy szybsze?! Wszystko to za sprawą rozwoju kart sieciowych i wdrażaniu coraz lepszych technologii. Znajdują się one w każdym komputerze i urządzeniu mobilnym, ale stanowią również podstawę do budowania infrastruktury IT w firmach. Czym są sieciowe karty serwerowe i do czego służą? Sprawdź już teraz – odpowiadamy!

Czym są karty sieciowe?

Urządzenia te (z angielskiego Network Interface Card – NIC) są traktowane jako karty rozszerzeń do sprzętu komputerowego. Oznacza to, że bez nich np. laptop czy smartfon mogą normalnie działać, ale nie da się ich podłączyć do internetu lub sieci informatycznej.
Większość kart sieciowych, ma podobną budowę. Na płytce drukowanej znajdują się między innymi takie elementy, jak:

 • procesor,
 • kości pamięci tymczasowej RAM,
 • kość pamięci stałej ROM (służy przede wszystkim do przechowywania unikalnego adresu fizycznego karty, tzw. MAC),
 • kontroler sieci LAN,
 • gniazdo sieciowe RJ-45 lub BNC (w urządzeniach przewodowych),
 • nadajnik i/lub odbiornik fal radiowych (w przypadku kart bezprzewodowych Wi-Fi).

Najważniejszym zadaniem tego urządzenia jest przekształcanie pakietów danych. Karta sieciowa (NIC) wysyła do sieci oraz odbiera z niej informacje w postaci sygnałów i odpowiednio je konwertuje, zależnie od trybu transmisji.

Karty sieciowe – jakie prędkości transmisji danych oferują?

Z każdym rokiem internet staje się coraz szybszy, a wraz z nim podąża oczywiście postęp standardów transmisji danych w kartach sieciowych. W przypadku urządzeń serwerowych problemem są coraz większe bazy danych. Wysoki transfer w sieciach informatycznych jest dziś niezbędny. Zapewnia odpowiednią przepustowość informacji i zwiększa wydajność pracy firmy.

W przypadku przewodowych, konsumenckich kart sieciowych, dziś stosuje się głównie 2 standardy:

 • Fast Ethernet (norma 802.3 lub 802.12) – prędkość do 100 Mbit/s,
 • Gigabit Ethernet (norma 802.3ab) – transfer do 1000 Mbit/s.

Serwerowe urządzenia NIC mogą pracować na powyższych standardach, ale są również dostępne dużo szybsze wersje. To przede wszystkim:

 • 10 Gigabit Ethernet (norma 802.3ae) – transfer do 10 000 Mbit/s,
 • 100 Gigabit Ethernet (norma 802.3ba) – transfer do 100 000 Mbit/s.
 • 200 Gigabit Ethernet (norma 802.3bs) – transfer do 200 000 Mbit/s.
 • 400 Gigabit Ethernet (norma 802.3bs) – transfer do 400 000 Mbit/s.

Dużą popularnością na rynku konsumenckim cieszą się również bezprzewodowe karty WiFi. Pracują w sieciach radiowych na częstotliwościach 2,4 lub 5 GHz. Prędkości transferu mogą sięgać nawet 500 Mbit/s przy wykorzystaniu standardu 802.11ac (wyłącznie na częstotliwości 5 GHz).

Serwerowe karty sieciowe – czym różnią się od standardowych i jakie mają zastosowanie?

Standardowe, przewodowe karty sieciowe są wyposażone w tylko jedno gniazdo. Do użytku prywatnego zazwyczaj wykorzystuje się wtyczki w standardzie RJ-45 oraz przewody określane mianem skrętki.

Serwerowe odpowiedniki są nie tylko szybsze (np. 10 Gigabit Ethernet), ale także mogą mieć więcej portów sieciowych. Bardzo często wykorzystuje się wersje z dwoma lub czterema gniazdami, dzięki którym sprzęt zyskuje na funkcjonalności. Co istotne, każdy z portów może pracować niezależnie, gdyż na płytce drukowanej są wlutowane oddzielne układy scalone.

W przypadku serwerów kart tych używa się nie tylko do bezpośredniego połączenia z internetem. Są one podstawą budowy wewnętrznej infrastruktury LAN. Obecność wielu portów na karcie NIC oznacza, że serwer można jednocześnie podłączyć do kilku takich sieci. To znacznie zwiększa możliwości jego wykorzystania.

Dopasuj funkcjonalność i możliwości urządzeń IT do potrzeb

Dobra infrastruktura informatyczna w firmie to nie tylko serwery i wysokiej klasy karty sieciowe. Zbudowanie takiego systemu IT wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz analizy potrzeb przedsiębiorcy. Przy takich inwestycjach powinieneś zdać się na wsparcie specjalistów. Najlepiej skorzystaj z oferty naszej firmy Alstor SDS. Nie tylko sprzedajemy wysokogatunkowe urządzenia serwerowe, ale także służymy fachowym doradztwem technicznym.