Zaznacz stronę

Według danych międzynarodowego przedsiębiorstwa analityczno-badawczego, International Data Corporation (IDC), przychody na światowym rynku serwerów wzrosły o 37,7% w porównaniu do ubiegłego roku – wzrost do poziomu 23,4 miliarda USD w trzecim kwartale 2018 r. Liczba sprzedanych jednostek (serwerów) wzrosła o 18,3%. W trzecim kwartale bieżącego roku odnotowano sprzedaż urządzeń w liczbie 3,2 milionów sztuk.

 

W zaskakującym tempie obroty na światowym rynku serwerów szybko rosną. Wpływ na taką sytuację ma wzrost zapotrzebowania (popyt) w głównych branżach. W ujęciu kwartalnym piąty raz z rzędu odnotowano dwucyfrowy wzrost sprzedaży zarówno jeśli chodzi o liczbę sprzedanych sztuk jak i wartość sprzedaży. Przychody ze sprzedaży serwerów wolumenowych wzrosły o 40,2% (20,0 mld USD obrotu w III kwartale br.). Przychody z serwerów średniej klasy wzrosły o 39,4%. Wysokiej klasy systemy odnotowały wzrost o 6,9%.

Firmowe aplikacje nowej generacji (w tym sztuczna inteligencja – AI), rozwijają się bardzo dynamicznie, co powoduje, że tradycyjne przedsiębiorstwa coraz częściej stosują w swojej infrastrukturze IT rozbudowane konfiguracje sprzętowe. Czynniki te powodują wzrost średnich cen serwerów, co w bezpośrednio przekłada się na obroty generowane przez dostawców.

Sebastian Lagana

menedżer ds. badań infrastruktury platform i technologii, IDC

Dell, HPE oraz Inspur zajmują pierwsze miejsce w zestawieniu IDC.

Dell w II kw. 2018 roku osiągnął pozycję lidera na światowym rynku serwerów w ujęciu ilościowym. Dzięki wyższym przychodom o ponad 33 punkty procentowe niż rok wcześniej, Dell utrzymał swoją pozycję również w trzecim kwartale bieżącego roku. Producent wyprzedził swojego głównego rywala, tj. firmę HPE, która również poprawiła swój wynik (wzrost o 14,8%). Umocnienie Dell’a na pierwszej pozycji polegało również na osiągnięciu wzrostu w ujęciu ilościowym – z udziałem podobnym do wartościowego (17,6 proc.).

Inspur zajął trzecią pozycję z ponad 7% udziałem w rynku. Dzięki nowemu joint venture marka Inspur osiągnęła wzrost o ponad 156 punktów procentowych. Zauważalny wzrost wypracowały również takie marki jak Lenovo (+67%) oraz Huawei (+75,6%).

W trzecim kwartale br. odnotowano znaczny wzrost na wszystkich regionalnych rynkach. W Ameryce Północnej oraz na rynku chińskim zaobserwowano systematyczny wzrost – sprzedaż w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła odpowiednio o 45% i 71%; sprzedaż w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosła o 35%, a w Europie Zachodniej o 28%.

Tab. 1. Najwięksi dostawcy serwerów na świecie w III kw. 2018 w ujęciu wartościowym (w mln USD).

Źródło: IDC, 2018

Rys. 1. Udziały największych producentów w rynku serwerów w ostatnich 5 kwartałach (3Q2017 – 3Q2018).

Źródło: IDC, 2018

Tab. 2. Najwięksi dostawcy serwerów na świecie w III kw. 2018 w ujęciu ilościowym

(liczba sprzedanych urządzeń w tysiącach)

Źródło: IDC, 2018