Zaznacz stronę

Przedsiębiorcy mierzą się z problemem skutecznej ochrony systemów informatycznych przed atakami hakerów. Infrastruktura IT jest dziś sercem praktycznie każdego biznesu – niestety podatnym na różne zagrożenia. Jak chronić taką sieć przed atakami zewnętrznymi i kradzieżą danych? Poniżej odpowiadamy na te pytania i prezentujemy 3 najważniejsze filary bezpieczeństwa IT.

Filar I: Troska o regularne aktualizowanie oprogramowania

Rozwój technologii sieciowych sprawił, że firmy całkowicie opierają swoje działanie na infrastrukturze IT. To nie tylko sprawniejszy kontakt z klientem, szybsza obsługa zamówień oraz możliwość sprzedaży online. To również nieustannie powiększające się bazy danych, które przechowuje się na serwerach.

Podstawowym elementem zabezpieczającym sieć przed atakami zewnętrznymi są programy antywirusowe. Ich skuteczność będzie jednak niska, jeśli firmowe oprogramowanie nie jest regularnie aktualizowane. Twórcy aplikacji często wydają poprawki nie tylko w celu poprawy funkcjonalności oraz wydajności narzędzi. Aktualizacje zawierają również tzw. łatki bezpieczeństwa. Internetowi przestępcy nieustannie poszukują słabych punktów oprogramowania. Gdy tylko je znajdą, mogą w łatwy sposób złamać zabezpieczenia i uzyskać dostęp do danych gromadzonych na komputerach oraz serwerach.
Problem jest bardzo poważny. Szacuje się, że aż 75% ataków hakerskich na firmy jest związana z wykorzystaniem słabych punktów oprogramowania komercyjnego. Łatki bezpieczeństwa usuwają takie błędy. Z tego powodu zarządzanie zasobami IT musi obejmować kontrolę nad instalacją aktualizacji. To pierwszy i najważniejszy filar, gwarantujący wyższe bezpieczeństwo informatyczne.

Filar 2: Blokowanie instalacji nieautoryzowanych programów

Kolejnym problem są aplikacje instalowane z niepewnych źródeł. Firmy zatrudniają coraz więcej osób i utrzymują mnóstwo stanowisk informatycznych. W efekcie ręczne kontrolowanie każdego komputera jest niemożliwe. Pracownicy często pobierają z internetu darmowe programy pochodzące z niepewnych źródeł. To również aplikacje, które instalują się w tle bez wiedzy użytkownika i mogą posłużyć hakerom do przeprowadzenia cyberataków.

Ochrona przed tego typu sytuacjami stanowi więc 2 filar bezpieczeństwa IT. Nowoczesne oprogramowanie do zarządzania zasobami informatycznymi nieustannie monitoruje ruch w sieci wewnętrznej i ostrzega o zagrożeniach. Każda nieautoryzowana instalacja jest wykrywana i natychmiast blokowana.

Filar 3: Monitorowanie i filtrowanie ruchu w sieci

Usuwanie groźnych aplikacji z systemów komputerowych to nie wszystko. Wewnętrzną sieć IT trzeba chronić przed dostępem osób niepowołanych. Hakerzy mogą próbować złamać zabezpieczenia infrastruktury, na przykład starając się wykraść cenne dane osobowe klientów firmy.

Ostatnim filarem jest więc stały monitoring ruchu zewnętrznego. Oprogramowanie zarządzające zasobami IT automatycznie wykrywa nieautoryzowany dostęp i od razu go blokuje. Jednocześnie programy analizują aktywność związaną z uzyskiwaniem dostępu do nośników pamięci. Dzięki temu można na przykład wprowadzać restrykcje związane z zapisem danych na pendrive’ach czy zewnętrznych dyskach twardych.

Nowoczesne oprogramowanie gwarantuje pełne bezpieczeństwo IT

Nie możesz bagatelizować kwestii związanych z ochroną infrastruktury IT Twojej firmy. Postaw już dziś na specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania zasobami informatycznymi. W Alstor SDS mamy dla Ciebie nowoczesne, funkcjonalne i niezawodne narzędzia. Korzystając z nich, zyskujesz między innymi:

  • kompleksowy monitoring sieci, w tym wykrywanie zagrożeń i blokowanie dostępu do infrastruktury IT,
  • efektywniejszą kontrolę nad aktualizacjami oprogramowania,
  • kontrolę nad instalacją aplikacji pochodzących z niepewnych źródeł,
  • możliwość skuteczniejszego zarządzania licencjami programów.

Skorzystaj z naszej oferty już dziś. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo techniczne i konkurencyjne ceny.